Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ


C. Pomocna dyskietka DOS


Przedstawie Wam mój sposób przygotowania pomocnej dyskietki DOS (dyskietki technicznej) zawierającej programy przydatne do podstawowego sprawdzenia komputera.
PRZYGOTOWANIE DYSKIETKI TECHNICZNEJ DOS.


Dyskietka sytemowa nie do końca opowie nam o stanie technicznym komputera i co jest w środku - jaka jest wielkość pamięci, jaka prędkość procesora czy jakiej pojemności jest dysk twardy.
Przedstawie Wam mój sposób przygotowania "Dyskietki Technicznej" zawierającej programy do podstawowego sprawdzenia komputera.


Mam dyskietkę startową DOS i co dalej?


Dyskietka startowa DOS wyposażona w dodatkowe oprogramowanie jest przydatna do sprawdzenia starego PC klasy XT, AT czy 386 lub 486. Urządzenia te ze względu na padnięte baterie pozwalają głównie na uruchomienie sprzętu z dyskietki. Są modele w których niezbędne jest podstawowe - minimalne napięcie na baterii zasilającej bo inaczej nic nie zadziała - np. T1000SX, T1200+.
Start systemu z dyskietki da nam podstawową wiedzę o sprzęcie. Czy napęd dyskietek jest sprawny. Jak działa ekran - wyświetlacz (grafika). Jaki jest stan klawiatury. Co się dzieje z twardym dyskiem.
W mojej graciarni jest parę starych laptopów do testów oprogramowania. Mam GATEWAY SOLO 2500 z Win98, COMPAQ ARMADA 1130T (SERIES 2860F) i CONTURA 4/25c (SERIES 2820E). Mam też PC486 z napędami 3,5", 5.25". Na tym sprzęcie przygotowuję dyskietki techniczne głównie z system DOS ver. 6.22. Uzupełniam system programami. Przygotowałem katalog z programami do uzupełniania dyskietek startowych - Galeria zdjęć - Katalog zapakuj. Katalog powoli się zapełnia. Uwaga bo część starych programów jest chroniona prawem autorskim. Zanim zapakujemy pliki do archiwum sprawdźmy jakie mamy do nich prawa.
W moim Katalogu zapakuj znalazł sie przede szytkim mały program VOLCOV COMMANDER (VC) ver. 4, który zastępuje popularnego NORTONA COMMANDER'a ver.3. VC miejscami jest lepszy i np. kopiuje całe katalogi, podaje objętość plików w tych katalogach co w NC3 jest niemożliwe. VC ver.4 wymaga systemu wersji nowszej jak DOS 3.2


cdn.

Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):Zobacz sam:


Galeria zdjęć: Dyskietka DOS

GÓRA