Moje graty :)



WSTECZ POWRÓT DALEJ


A. Dyskietka startowa


"Produkcja" dyskietek startowych zwanych także dyskietkami systemowymi.



PRZYGOTOWANIE DYSKIETKI STARTOWEJ/SYSTEMOWEJ DOS.

Potrzebyjemy dyskietkę z systemem DOS, niezbędnymi komendami - poleceniami zewnętrznymi. Dyskietka będzie przydatna do uruchamiania i testowania starych komputerów.

Przygotowujemy:

 • dyskietki do formatowania. Wielkość (pojemność) dostosowujemy do rodzaju napędu w komputerze,
 • dyskietki systemowe, instalacyjne DOS, obrazy dyskietek DOS,
 • dodatkowe programy.
Do "wyprodukownia" dyskietki startowej posłużę się moim pomocnikiem Compaq Contura 4/25c. Komunikat na ekranie komputera o wskazanie miejsca z systemem operacyjnym często kończy próby uruchomienia sprzętu a komputer ląduje na złomowisku. Zebrane informacje pomocne bedą do uruchomienia i sprawdzenia starych laptopów, przenośnych komputerów lub komputer PC. Dyskietka z systemem np. MS-DOS uratuje sytuację. Coraz trudniej znaleźć dyskietki 3.5". Trudniej spotkać dyskietki 5.25". Bardzo trudno znaleźć działające dyskietki z systeme DOS.
Tu znajdziecie jak uruchomić komputer lub laptop za pomocą przygotowanej dyskietki startowej DOS.
Dalej są metody przygotowania dyskietek systemowych DOS z oryginalnych dyskietek instalacyjnych, obrazów dyskietek oraz z dyskietek z systemem DOS.

A. Przygotowanie dyskietki STRATUP z dyskietki SETUP MS-DOS 6.22.

Wcześniej dokonałem przegląd moich zasobów. Są czyste dyskietki 1.44MB. Mam trzy dyskietki instalacyjne DOS ver 6.22 dla komputera, który nie ma systemu. Przygotuję dyskietkę systemową z dodatkowym oprogramowaniem.
Pojemność dyskietki 3.5"-1.44MB pozwoli na wgranie paru programów pomocniczych. Zmieścimy minimum z systemu MS-DOS 6.22, programy testujące i okienka jak Volcov Commander lub XTree czy PCTools, sys-INFO. Zostanie trochę Kilo zapasu.

Zaczynamy!

Uruchamiamy komputer z dyskietki Microsoft MS-DOS 6.22 Plus Enhanced Tools "Disk 1 - Setup". Wita nas niebieski ekran Microsoft MS-DOS 6.22 Setup z napisem: Welcom to setup.
W wierszu na dole ekranu znajdziemy opis klawiszy funkcyjnych:
Enter=Continue, F1=Help, F3=Exit, F5=Remove Color, F7=Install to a Floppy Disk.

Wybieramy instalację systemu na dyskietce - klawisz F7=Install to a Floppy Disk.

W okienku [Install to Floppy Disk], na szarym tle, instalator przypomina, że będziemy instalowac system na dyskietce a jak chcemy zainstalowac system na dysku twardy to mamy powrócic do poprzedniego ekranu.

 • To install MS-DOS on a floppy disk, press Enter.
 • To return to the previous screen, press ESC.
Na dole ekranu mamy klawisze pomocnicze:
Enter=Continue, F1=Help, F3=Exit,
i będą również dostępne na następnych ekranach.

Instalujemy system MS-DOS na dyskietce - naciskamy klawisz Enter.

Jeszcze nie rozpoczynamy nagrywania systemu na dyskietce. W tym oknie otrzymujemy możliwość korekty wskazanych w ramce wielkości = daty i czasu oraz miejsca instalacji systemu. Jeżeli chcemy zmienić podane wartości używamy klawiszy STRZAŁKA GÓRA, STRZAŁKA DÓŁ (UP, DOWN ARROW). Po podświetleniu wartości i nacisnięciu klawisza ENTER możemy dokonać wyboru alternatywnych wartości. Powrót za pomocą STRZAŁEK na napis The settings are correct kończy korekty wartości w tej w ramce. Naciśnięcie klawisza ENTER powoduje akceptację ustawionych wartości i przejście do nastepnego ekranu.

To jest ekran przypominający gdzie jesteśmy.
Setup will now create a floppy disk that you can use to run MS-DOS 6.22.
Program nagra pliki MS-DOS na dyskietce, dysk będzie najpierw formatowany. Nadajemy (napisać na obudowie) etykietę dyskietce: STARTUP. Dyskietka wlorzona do stacji dyskietek [napęd FDD].
Jesteśmy gotowi do kontynuowania - naciskamy klawisz Enter.
Nie wyjmujemy dyskietki systemowej "Disk 1 - Setup".

Pokazuje się teraz ekran postępu kopiowania do pamięci komputera plików z dyskietki "Disk 1 - Setup". W zależności od wielkości pamięci czy jest to 1MB czy tylko 640k lub 512k, proces ten bedzie powtarzany aż pliki potrzebe zostaną przegrane z dyskietki "Disk 1 - Setup" na dysk "STARTUP" . Na pasku, w dolnym prawym rogu, wyświetlana jest czynność czytania lub zapisu i nazwa pliku. Na tym ekranie widać tekst: Reading command.com.

Jeszcze parę ekranów i dyskietka będzie gotowa. Pozostałe ekrany zobacz w opisie MS-DOS 6.22 tutaj : Microsoft MS-DOS 6.22 Plus Enhanced Tools.

Okno MS-DOS Setup Complete kończy tworzenie dyskietki MS-DOS 6.22 startup. Wyświetlone polecenie nakazuje włożyć Setup Disk 1 do napędu A: i wtedy naciśnąć ENTER aby wyjść z MS-DOS 6.22 SETUP.


Uruchamiamy komputer z przygotowanej dyskietki STARTUP. Zobaczymy co jest nagrane na dyskietce STARTUP.

Pewnie poproszeni zostaniecie do podania aktualnej daty i czasu. Przy dacie miesiąc będzie na pierwszej pozycji, potem dzień miesiąca i rok, czyli format "mm-dd-rrrr". Po wyświetleniu nazwy napędu A:\ poleceniem "DIR" wyświetlamy zawartość katalogu. [ A:\DIR].
Proponuje wykonać jeszcze dwie albo trzy takie dyskietki. Sprawdzamy każdą czy uruchamia komputer. Jedną dyskietkę proponuje odłożyć jako zapasową razem z oryginalnymi dyskietkami.

Artykuł o programach do kopiowania z luster [znajdziecie tutaj]. Autor zadbał o linki do ściągnięcia programów.
Wybrałem dosowski program posiadający interfejs okienkowy Disk Imager. Program rozpowszechniany na licencji GNU GPL, przeznaczony do tworzenia obrazów i ich zapisu na dyskietkach. Po uruchomieniu programu dostępny klawisz F2 uruchamia zapis zawartości dyskietki znajdującej się w napędzie A (domyslny) w postaci tzw. obrazu. Sami nadajemy nazwę plikowi obrazu. Naciśniecie klawisza F3 uruchamia utworzenie ze wskazanego pliku obrazu nowej dyskietki. Napęd [A] jest domyślnym napędem dla dyskietki nagrywanej.


B. Przygotowanie dyskietki z obrazu.

Spotykamy głównie dwa rodzaje obrazów - kopii dyskietek systemowych. Sa obrazy samorozpakowujące i wymagające programów obsługujących kopiowanie obrazu na dyskietkę. Większość obrazów zawiera niezmienione, nieskompresowane dane, które mogą być kopiowane przez obsługujące programy. Najczęściej stosowane rozszerzenia plików zawierających lustra dyskietek niezmienianych: BIN, DAT, DSK, FDD, FLP, FS, IMG, IMA, VFD. Różnią się rozszerzeniem ale obsługują je dowolne programy do kopiowania luster. Programy działające w DOS np.: DI, Extract, Firm, Image, WrtDsk, RaRead, Disk2Img. Więcej o programach do kopiowania dyskietek z luster [tutaj].

Dogodnym rozwiązaniem są lustra samorozpakowujące. Na stronie www.allbootdisks.com dostępne są systemy DOS zapisane zarówno w postacji obrazów .IMG oraz obrazów samorozpakowujących - do automatycznego tworzonia dyskietek.

Pobrałem "lustra" xxxx.IMG i wersje Automatic Boot Disc. Są tu dostępne AutoBoty wersji DOS'a :
 • Dos.3.3.exe, 222 358 B;
 • Dos.4.01.exe, 256 656 B;
 • Dos.5.0.exe, 653 499 B;
 • Dos.6.0.exe, 730 431 B;
 • Dos.6.21.exe, 725 049 B;
 • Dos.6.22-5.25.exe;
 • Dos.6.22.exe. 2 018 458 B.
Tylko jedna wersja systemu DOS jest do instalacji na dyskietki 5.25", pozostałe rozpakowujemy na 3,5" dyskietkach. Te wersje samorozpakowujące działają tylko w środowisku WINDOWS.
Zawartość samotworzących dyskietek systemu DOS - wykaz plików obrazów, znajdziemy tutaj: disk contents dos
Problem wirusów nadal jest aktualny. Dobrze jest "rozpakowywać" obrazy na oddzielnym komputerze. Programy antywirusowe WIN mogą skuteczne przeszkadzać w tworzeniu dyskietek systemowych z obrazów i obrazów samorozpakowujących. Można antywirus czasowo wyłaczyć na własną odpowiedzialność.
Wykonałem dyskietki pod Win98 i nie stwierdziłem zainfekownia dyskietek. Test rozpakowania systemu MS-DOS ver.3.3, ver. 6.00 i ver. 6.22 z Win10 przebiegł bez problemów [wyłączony antywirus]. Rozpakowanie odbywa się na dyskietkę formatowaną na 1.44MB.
[ekran fdd dos3.30]
[ekran fdd dos6.22]
Zrzut zawartości otrzymanych dyskietek-wykazy plików w galerii.
W galerii także zrzuty z ekranu okienek w trakcie rozpakowania Rozpak A do Rozpak D. System DOS tworzony jest na jednej dyskietce, kolejne zapytania zachęcają do utworzenia dodatkowego egzemplarza dyskietki.

W tym sposobie za pierwszym krokiem otrzymujemy "kompletną" dyskietkę startową wyposażoną w niezbędne pliki do dalszej pracy. W wersji 6.22 jest ich więcej. Zobaczymy FDISK, FORMAT i SYS. Nie wspominam o COMMAND.MOM i IO.SYS czy MSDOS.SYS, które są niezbędne do pracy systemu :)

Na dyskietkach do dalszej pracy oprócz plików systemu COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS pozostawiam niezbędne pliki FDISK, FORMAT i SYS.

W trakcie rozpakowania mogą wystąpić problemy związane z jakością dyskietek (starością). W przypadku złych sektorów - BAD SECTOR przerywane jest rozpakowanie. Trzeba rozpakowywać na sprawdzone wczesniej dyskietki. Dobrym sposobem jest formatowanie dyskietki. Proponuję wykonać jeszcze dwie albo trzy takie dyskietki systemowe. Sprawdzamy każdą czy uruchamia komputer. Jedną dyskietkę proponuję zostawić jako zapasową, w tym jedną z kompletem plików po rozpakowaniu.
Do przygotowania dyskietek z obrazów samorozpakowujących możemy wykorzystać komputer z WINxx, ze stacją dyskietek 3,5". Stacja dyskietek 3,5" może być zewnętrzna np. na złączu USB. Kolejne wersje Win wprowadzały ograniczenia w formatach dyskietek. Od Win xp dla dyskietki 3.5" nie jest dostępny format 720k a w następnych wersjach 7, 8 i 10 zapomniano o stacjach 1.2MB/5.25".

C. Przygotowanie dyskietki z dyskietki z systemem DOS. [tutaj]

Przeliczniki:
 • Kilobyte (KB) is 1,024 bytes.
 • Megabyte (MB) is 1,048,576 bytes, or 1024 kilobytes.
 • Gigabyte (GB) is 1,073,741,824 bytes, or 1024 megabytes.
 • Terrabyte (TB) is 1,099,511,627,776 bytes, or 1024 gigabytes.

Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: Dyskietka DOS




GÓRA