Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ

Moje graty, Systemy.


Moje graty, Systemy.


Microsoft MS-DOS 6.2 i 6.21


MS-DOS ver. 6.2 ukazała się w wrześniu/listopadzie 1993 roku. Ulepszona wersja MS-DOS 6.0. Poprawiono programy DOUBLESPACE, SCANFIX (rozszerzona wersja chkdsk). W programie DISKCOPY wprowadzono użycie twardego dysku do buforowania kopiowania dyskietek co wyeliminowalo konieczność częstego zmieniania dyskietki w napędzie. Wersja 6.2 zawiera ponadto drobne zmiany w MEM, DIR, CHKDSK, FORMAT (kropka po trzech cyfrach w dużych liczbach) oraz pyta przed nadpisaniem pliku w poleceniach MOVE, COPY, XCOPY.

Wersja MS-DOS 6.21 została specjalnie wydana bez oprogramowania do kompresji dysków. Wprowadzona w lutym 1994 r. w wyniku nakazu sądowego za naruszenie praw patentowych dotyczącego algorytmu kompresji używanego w DoubleSpace. Autorem pozwu o naruszenie praw patentowych była firma Stac Electronics. Nakaz sądowy uniemożliwił także dalszą dystrybucję wcześniejszych wersji MS-DOS, które obejmowały DoubleSpace. Microsoft nie miał jeszcze gotowego zastępczego programu. Zmieniono jego nazwę na "DriveSpace". Microsoft wydał MS-DOS 6.21 bez usługi DoubleSpace. Numer części MS dla aktualizacji 6.21 to 147-095V621. Nowa wersja systemu kompresji dysków została zamieszczona w MS-DOS 6.22. DriveSpace miała inny algorytm kompresji. Z punktu widzenia użytkownika oprogramowanie było identyczne z wersją DoubleSpace MS-DOS 6.2 i było kompatybilne z poprzednimi wersjami.


Na mojej półce mam wersję instalacyjną MS-DOS ver 6.2 na czterech dyskietkach 5.25". Koperty białe bez logo. Z dyskietek możemy zainstalować systemu DOS na dysku twardym bez systemu DOS. W przypadku wykrycia zainstalowanej wersji instalator podpowiada o zastosowaniu wersji aktualizacji - UPGRADE to 6.2 [na jednej dyskietce]. Można ominąć "blokadę" kasując z dysku twardego pliki systemowe i uruchamiając powtórnie program SETUP.
UWAGA! Przed taką decyzją należy upewnić się, że mamy dyskietkę systemową (z jej kopią zapasową). Po skazowania plików systemowych na dysku brak jest systemu - komputer możemy uruchomić z dyskietki systemowej - instalacyjnej MS-DOS 6.2. Przywrócenie starego systemu na dysk twardy można dokonać z dyskietki systemowej poleceniem SYS C:


Kolejną wersja instalacyjna MS-DOS ver 6.2 jest na trzech dyskietkach 3.5". Zasady instalacji z dyskietek 3.5" są takie same jak z dyskietek 5.25".
Wersje instalacyjne DOS pomocnę są do przygotowania komputera do pracy z programami użytkowymi. Stopień usprawnienia oprogramowania systemowego werssji 6.2 pozwala na przygotowanie do pracy PC stacjonarnych, przenośnych i laptopów z końca lat 80-tych i początku 90-tych. Ten sprzęt z procesorami klasy 80286 lub niższej jest w moim zainteresowaniu :)

Instalator systemu umieszczony został na trzech dyskietkach MD2HD o pojemności 1.44MB. Na dyskietkach znajdują się pliki systemu, które zostaną przeniesione do komputera za pomocą programu instalacyjnego.
Główne opcje programu Setup są wyświetlone na środku ekranu. Oprócz uruchomienia instalacji DOS [klawisz Enter] mamy możliwość dowiedzenia się więcej o instalacji [klawisz F1]. Możemy wyjść z programu Setup [klawisz F3].
W wierszu na dole ekranu znajdziemy dodatkowy opis klawiszy funkcyjnych:
Enter=Continue F1=Help F3=Exit F5=Remove Color F7=Install to a Floppy Disk
Są tu dwie dodatkowe funkcje. F5 Zmiana koloru oraz F7 instalacja systemu DOS na dyskietce.

Program instalacyjny ma dwie główne funkcje - instalowanie systemu na dysk twardy lub na dyskietkę.

Informacje o produktach firmy Microsoft i innych produktach OEM DOS znajdują się na stronie produktów MS-DOS.


Przeliczniki:
  • Kilobyte (KB) is 1,024 bytes.
  • Megabyte (MB) is 1,048,576 bytes, or 1024 kilobytes.
  • Gigabyte (GB) is 1,073,741,824 bytes, or 1024 megabytes.
  • Terrabyte (TB) is 1,099,511,627,776 bytes, or 1024 gigabytes.


Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: MS-DOS 6.2
GÓRA