Moje graty :)



POWRÓT



NoteBook Computer FMA2100 RANGER


TYPE: Laptop Computer; MODEL: FMA2100;
Registered By: Nan Tan Computer Co - FMA (Taiwan), Inc.; YEAR: 1990-10-31;
Processor Family Intel 80286;
Processor Speed 6/12 MHz;
System Memory 1 MB to max ? MB;
Hard Drive Capacity SCSI 40 MB;
1.44MB Floppy Disk Drive;
Two serial, One Parallel Ports;
Higs Resolution 640x400; EGA Gas Plasma Display - 12";
Port for External Mono/Color/EGA or Mutltisync Monitor and more;

Ten egzemplarz z 1990 roku ma dysk SCSI o pojemności MB. Nie cieszyłem się długo sprawnością laptopa. FDD przestał odczytywać dyskietki. Zdąrzyłem przegrać system. Przygotowałem dyskietki starowe. Laptop zapala kontrolki i nie może przejść testów. W środku była bateria BIOS wlutowana w płytę. Niebieska koszulka baterii i napięcie 6V. Niestety wylała i zaczęła robić spustoszenia w scieżkach. Widać przy biegunie ujemnym zaśniedziałe ścieżki. Usunąłem z płyty akumulator 6V a płytę zneutralizowałem wodą z mydłem (daje odczyn zasadowy i chyba pomaga) w miejscu wylania. Poskładałem sprzęt ale nadal brak zmiany w zachowaniu. Tylko świecą kontrolki. Czeka na lepsze czasy.
Co zobaczyłem w środku:
Płyta główna,
Płyta zasilacza,
Zabudowany napęd fdd przykręcony na poduszkach
Zabudowany dysk SCSI również przykręcony na podkładkach-poduszkach
Procesor -
pamięć - 640K

W interniecie nie ma zbyt wiele informacji o tym laptopie. Wiemy, że został wyprodukowany na Tajwanie przez firmę o nazwie Nan Tan Computer Company lub Lion Electronic lub nawet obie. Model został po raz pierwszy wyprodukowany w 1990 roku, ale więcej informacji jest trudne do znalezienia.
Moją uwagę zwrócił ciekawy wygląd tego laptopa. Kolorystyką i wyglądem przypomina laptopy Toshiba serii T1xxx. Ponieważ jest klasy PC AT286 a oprócz stacji dyskietek 3,5" ma też dysk twardy to postanowiłem włączyć go do mojego zestawu gratów.



Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: NoteBook Computer FMA2100 RANGER



GÓRA