Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ

E. Różności, Przeglądy - COMPAQ Armada 1130T.


Okresowe sprawdzenie.
Przeglądy - COMPAQ Armada 1130T. Co oglądam?

1. Ogólne wrażenia - stan zewnętrzny, zawiasy matrycy, zatrzask matrycy, gniazdo kart PCMCIA;
2. Start systemu - bateria systemowa BIOS czy jest ok? praca dysku twardego i napędu dyskietek;
3. Uruchomiony - praca z dyskietką - odczyt/zapis, test dysku twardego, podłącznie urządzeń zewnętrznych;
4. Monitor/matryca - ogólny wygląd.

Dla przypomnienia laptop COMPAQ Armada 1130T wyposażony jest w napęd FDD 1.44MB. Nie posiada innego wewnętrznego napędu. Posiada dwa gniazda PCMCIA TYP II a dolne gniazdo jest TYP III (podwójnej grubości). Pełny opis tutaj:COMPAQ ARMADA 1130T

ad 1.
Polecam (aby uniknąć problemów z uszkodzeniami mechanicznymi):
- powoli podnosić pokrywę z matrycą aby nie wyłamać może działających opornie zawiasów. Natomiast leko działające zawiasy mogą nas zaskoczyć i matryca może wychylić się zbyt daleko i problem gotowy.
- podnosić pokrywę matrycy oburącz lub za środek krawędzi czyli unikać unoszenia matrycy za jeden róg, gdyż może to spowodować skręcanie płaszczyzny matrycy. Spowodowane to może być przez zepsute zawiasy. Duży opór lub jego brak powoduje niewłaściwe działanie.
Moja Armada 1130T ma dwa zatrzaski. Są po lewej i prawej stronie pokrywy i są sprawne. Po jednoczesnym zwolnieniu zatrzasków, podnoszę ją oburącz oczywiście.
Huraa, zatrzaski ok, nie zacinają się. Wyczuwalny jest moment zwolnienia zaczepu. Podnosze pokrywę z matrycą. Najpierw czuję pokonanie ciężaru matrycy a następnie przy ok 30-40st uchylenia wyczuwalny jest opór zawiasów. Od tego nachylenia matrycy zawiasy trzymają :) Matryca nie opada pod własnym ciężarem. Opór zawiasu lewego i prawego jest podobny. Ustawiam pokrywę z matrycą w pozycji pionowej.
Gniazdo PCMCIA bez kart. Klapki sprawne, po uchyleniu zasłaniają port.
ad 2.
Laptop stał z odłaczonym zasilaczem. Naciskam włącznik. Na ekranie pojawia się test pamięci. Jest 32768 KB pamięci :) i wyświetlone zostają komunikaty:
162-System Options Not Set
163-Time & Date Not Set
Można przejść dalej a laptop sprawdzi dysk i sam dobierze parametry dla dysku. Dzień i godzinę trzeba ustawić samemu. To jest sygnał, że bateria systemowa BIOS nie jest sprawna. W niektórych laptopach zbyt rozładowana bateria BIOS jest problemem. Ja wymieniam baterię BIOS (Real-Time Clock Battery). Znajduje sie ona nad dyskiem FDD w brązowym gnieździe baterii a tutaj opis wymiany Armada 1130T nie działa
ad 3.
Uruchamiam komputer z systemu zainstalowanego na dysku HDD. Startuje Windows 98SE. Po problemach ze startem po hibernacji proponuję wyłaczy te opcje pracy systemu. System uruchamia się. testy przebiegły prawidłowo. Teraz zamykam system Windows i uruchamian komputer z dyskietki. Przygotowałem dyskietkę startową MS-DOS 6.22. Wracam do Win98SE. Sformatuje parę dyskietek. Przygotuję dyskietkę systemową MS-DOS 3.30 z pliku Dos.3.3.exe jak opisałem tutaj:B. Różności pomocne - Dyskietka startowa DOS cd. Gotowe :)
Formatowanie dyskietki przebiegło bezproblemowo. Teraz próba odczytu dyskietek w innym komputerze. Nie ma problemu z dyskietkami. Armada 1130T ma sprawny FDD.
Urządzenia podłaczane przez gniazdo PCMCIA sprawdzam jak mam uruchomiony system Win98SE. Wybrałem kartę PCMCIA z dodatkowymi gniazdami USB2.0 oraz kartę czytnik pamięci SD/MMC. Dyski na kartach PCMCIA sprawdzam przy uruchomionym z dyskietki systemie MS-DOS (?). Zainstalowany Win95/ Win98 obsługuje gniazdo PCMCIA. Karty były już podłączane. Nie ma problemów z ich działaniem.
ad 4.
Matryca nie posiada bad pixeli. Sprawdzam dla pewności na ekranie czarnym i białym. Jak na swój wiek wyświetla obraz nadal zadowalająco :)Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:Galeria zdjęć: COMPAQ ARMADA 1130TGÓRA