Moje graty :)POWRÓT


Różności, Przeglądy, Oceń wiek sprzętu.


Moje sposoby określenia wieku sprzętu.Oceń wiek sprzętu - Bądź wiarygodny.Szczególnie na aukcjach internetowych widzę swobodne podejście we wskazywaniu wieku sprzętu.
Dziesięć lat w eletronice stanowi znaczącą róznicę a laptop z dyskiem twardym nie powinien pochodzić z początku lat 80 tych.

Znając symbol modelu urządzenia możemy odnaleźć opis w internecie. Można ocenić wiek sprzętu odczytując zakodowaną datę produkcji lub gwarancji. Najlepiej widać kody na układach scalonych. Gdy układów jest dwa i więcej jeszcze łatwiej zaleźć kod produkcji.

Dla niektórych osób będzie to oczywistością co napisze dalej, ale jest grupa co nie zdaje sobie sprawy z łatwości sprawdzenia wieku elektroniki na podstawie kodu daty produkcji. Są różne sposoby kodowania daty produkcji.

Ja najczęściej korzystam z nanienionego na układy scalone czterocyfrowego kodu jak widać na załaczonym zdjęciu płyty z przenośnego Compaq'a.
Zapisany jest tu dwucyfrowo rok produkcji 89 to 1989 rok a ostatnie cyfry wskazują 34 tydzień roku produkcji.
Razem to Sierpień 1989 rok. Oprócz czterocyfrowego kodu mogą wystapić litery jako dodatkowy kod producenta oznaczający np. porę dnia (dzień/noc).


Tutaj znajdziecie dodatkowe sposoby identyfikacji daty produkcji.


Przeliczniki:
  • Kilobyte (KB) is 1,024 bytes.
  • Megabyte (MB) is 1,048,576 bytes, or 1024 kilobytes.
  • Gigabyte (GB) is 1,073,741,824 bytes, or 1024 megabytes.
  • Terrabyte (TB) is 1,099,511,627,776 bytes, or 1024 gigabytes.

Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: Przykłady
GÓRA